SLOVENIJA
Čas je, da vsi, ki imamo radi našo Slovenijo, združimo moči. Slovenec je tisti, ki ljubi slovensko, ne glede na poreklo svojih prednikov. Smo Slovenci, ki so nas starši in dedje naučili ljubiti svojo domovino Slovenijo, smo Slovenci v zamejstvu in med izseljenci. Smo tudi Slovenci, ki imamo korenine od drugod, pa živimo v Sloveniji. Na majhnem, a najlepšem koščku sveta v Srednji Evropi so se tisočletja srečevali narodi. Od Keltov, Rimljanov in Alpskih Slovanov. Na naši zahodni narodnostni meji smo se srečevali z Langobardi, Furlani, Italijani. Skozi našo deželo so divjala številna ljudstva. S severa so prihajali Nemci, s severozahoda pa Tirolci. K nam so prodrli Madžari in tudi vojščaki Otomanskega cesarstva. Na jugovzhodu so se udomačili Uskoki, ki so bežali pred Otomani.
Tudi v obdobju novejše zgodovine so k nam prihajali pripadniki narodov iz južnoslovanske jezikovne skupine. Prihajali so pripadniki narodov nekdanje skupne države Jugoslavije. Zagotovo sem še koga izpustil, vseeno pa nam je vsem jasno, da se je v deželi okoli Triglava zbral prav podalpski miks. Vsak je prinesel s seboj košček svojega temperamenta, vrednot in kulture.
Tako je v dva tisoč in več letih nastala demografska slika današnjega Slovenca. Na srečo. Če bi se staroselci vedno ženili in možili zgolj med seboj, bi se slovenski rod zagotovo izpridil.
Zame je pravi Slovenec tisti, ki tako čuti v srcu, ne glede na to, kakšen “špricer” mu teče po venah.Zame je pravi državljan Republike Slovenije tisti, ki ceni našo domovino Slovenijo, njeno naravno in kulturno dediščino, zgodovino in vse njene posebnosti. Tudi tiste, ki niso povsem hvale vredne. Zame je prijatelj Slovenije tisti, ki tukaj živi in spoštuje zgoraj naštete vrednote, pa četudi se v srcu čuti Japonca, Egipčana, Albanca, Nemca, Srba, Italijana, Hrvata ali kaj drugega. Takšne ljudi spoštujem in jih imam za prijatelje.
Zdaj je čas, da stopimo skupaj, kot se za Slovence in prijatelje Slovenije spodobi, da skupaj združimo moči in pokažemo, da bo rod pod Triglavom živel še dolga stoletja.
V branje in presojo prilagam malo daljši članek o zgodovini slovenskega naroda. Prilagam pa tudi zanimiv intervju s Petrom Vodopivcem, ki je dr. zgodovinskih znanosti. Do 1999 je bil redni profesor obče zgodovine 18. in 19. stoletja na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani, med leti 1999–2012 pa znanstveni svetnik na Inštitutu za novo zgodovino v Ljubljani.
https://sl.wikisource.org/wiki/Zgodovina_slovenskega_naroda
https://www.delo.si/kultura/knjiga/peter-vodopivec-noben-narod-ni-rojen-samo-iz-kulture.html
M. P.